
Wojsiat Ogólnie w newonce
Jak mądrze popularyzować naukę? Robić to w innowacyjny sposób. Właśnie o to zadba Asia Wojsiat, która raz w miesiącu zabierze Was do świata neuronauki, przyglądając się przeróżnym nowinkom i doniesieniom. Znajdziecie tu też tipy, wyzwania, polecajki książkowe, podcastowe i muzyczne. Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]
Latest episodes

Jun 30, 2025 • 1h 26min
Otyłość, mózg i serce
W rozmowie z Anną Jeznach-Steinhagen, specjalistką w dziedzinie medycyny wewnętrznej i otyłości, odkrywamy złożoność problemu otyłości. Ekspertka omawia, jak czynniki genetyczne, psychologiczne oraz styl życia wpływają na przyczyny tej choroby. Porusza również powiązania między otyłością a zdrowiem serca oraz mózgu, w tym ryzyko chorób neurodegeneracyjnych. Podkreśla rolę zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej jako kluczowych elementów w terapii otyłości.

May 19, 2025 • 1h 11min
Społeczności, relacje, związki
Gościem jest Olga Kamińska, psycholożka specjalizująca się w neuronauce społecznej i psychologii miłości. Rozmawia o biologicznych podstawach relacji, wpływie hormonów i znaczeniu głębokich więzi dla zdrowia psychicznego. Podkreśla rolę wspólnego jedzenia i tradycji w budowaniu relacji oraz wyzwania związane z nawiązywaniem więzi w erze technologii. Omawia, jak pandemia wpłynęła na nasze relacje oraz znaczenie aktywności wspólnych dla wzmacniania więzi po trudnych czasach.

May 5, 2025 • 1h 22min
Mózg a płeć - fakty i mity
Dlaczego nasze mózgi mogą się różnić i co z tego wynika? W najnowszym odcinku zapraszam na niezwykle inspirującą rozmowę z profesorem Wojciechem Glacem – neurobiologiem, wykładowcą i popularyzatorem nauki, który w fascynujący sposób opowiada o tym, jak budowa i funkcjonowanie mózgu wpływają na nasze zachowanie. Rozmawiamy o różnicach między mózgami kobiet i mężczyzn. O tym, co wynika z faktów, a co jest tylko powielanym mitem. Rozwiewamy popularne przekonania, przyglądamy się, jak biologia kształtuje nasze możliwości, zachowania i emocje, ale też to, jak ogromną rolę odgrywa indywidualność i plastyczność mózgu.To odcinek, który otwiera głowę – dosłownie i w przenośni. Posłuchajcie!
Partnerem epizodu jest BookBeat [współpraca reklamowa]
kod WOJSIAT daje 30 dni wstępu i/lub 20h odsłuchu
Link do rejestracji: https://www.bookbeat.com/pl/wojsiat?utm_source=spotify&utm_medium=influencer&utm_campaign=PL-asia-wojsiat-action-33703&utm_content=textlink-spot-epi-description-30d&utm_term=deal3

Apr 21, 2025 • 1h 22min
Menopauza, antykoncepcja, kobiece hormony i zdrowie
W rozmowie z dr n. med. Katarzyną Skórzewską poruszyłyśmy szeroko temat wpływu menopauzy na zdrowie i życie kobiety, rolę hormonów płciowych w utrzymaniu równowagi organizmu, a także ich wpływ na mózg. Rozmawiałyśmy również o hormonalnej terapii zastępczej – zwłaszcza w kontekście ochrony funkcji poznawczych – oraz o kontrowersjach wokół antykoncepcji: czy jest zdrowa, czy niekoniecznie. Zapytałam też dr Kasię o jej najnowszą książkę “Kortyzol” – dlaczego zdecydowała się poruszyć właśnie ten temat, co ją w nim zaintrygowało i jak widzi związek między kortyzolem a hormonami płciowymi.
Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]

14 snips
Apr 7, 2025 • 1h 14min
Prewencja zamiast leczenia, czyli o medycynie stylu życia
Alicja Baska to lekarka i współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, która dzieli się swoją wiedzą na temat prewencji zdrowotnej. Rozmawia o tym, jak codzienne wybory wpływają na długość życia oraz zdrowie społeczne. Podkreśla znaczenie aktywności fizycznej i społecznych interakcji w kontekście zapobiegania chorobom. Przytacza również wyzwania związane z dzisiejszym stylem życia, potrzebę zmiany nawyków żywieniowych oraz rolę relacji międzyludzkich w zdrowiu.

Mar 17, 2025 • 1h 2min
Hałas, człowiek i otoczenie
Joanna Jurga to badaczka i edukatorka, która projektuje doświadczenia zmysłowe w przestrzeni. W rozmowie porusza wpływ hałasu na zdrowie psychiczne, omawiając jego negatywne konsekwencje w codziennym życiu. Zastanawia się, jak znaleźć równowagę między aktywnością a chwilami spokoju oraz jak stworzyć kojącą przestrzeń w naszym otoczeniu. Podkreśla także znaczenie ciszy i metod relaksacji, które pomagają w radzeniu sobie z przebodźcowaniem oraz promują lepsze samopoczucie.

Mar 3, 2025 • 1h 49min
Joga: nauka, zdrowie, filozofia, praktyka
W tym odcinku rozmawiam z Zosią Styn i Kacprem Matuszewskim. To nauczyciele jogi, wykładowcy, edukatorzy i założyciele szkoły SMU Joga. A o czym? O tym, czy joga jest religią i jakie są różnice w typach jogi. O roli medytacji i tym, jak wybrać dobrą nauczycielkę albo nauczyciela. O tym, dlaczego joga realnie działa na układ nerwowy. Opowiemy, czym jest pranayama, a czym asana, będzie też o naszym wspólnym wyjeździe do aszramu Yoga Poin w Indiach. Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]

Feb 10, 2025 • 1h 23min
O relacji z psem – nauka i praktyka
Agnieszka Szperna to zoopsycholożka i behawiorystka z doświadczeniem w pracy ze schroniskami. Rozmawia o znaczeniu komunikacji w relacji psów z ich właścicielami oraz wpływie ludzkich emocji na zachowanie czworonogów. Współczesne warunki życia psów w miastach są także tematem, poruszającym depresję i emocjonalne wsparcie. Agnieszka podkreśla rolę zaufania i cierpliwości w adaptacji adoptowanych psów oraz omawia niezwykłe zdolności węchowe, które wpływają na relacje między ludźmi a ich pupilkami.

Jan 27, 2025 • 1h 25min
Ból, emocje i pamięć
Odcinek dotyczył szerokopojętego zagadnienia bólu, szczególnie w kontekście psychologii i naszej percepcji umysłowej. Prof. Bąbel to wybitny naukowiec, psycholog związany z Uniwersytetem Jagiellońskim i Polską Akademią Nauk, który od lat zgłębia zagadnienia bólu w ujęciu emocji i pracy umysłu, jest autorem wielu prac naukowych poruszających to zagadnienie (które ukazały się w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych na świecie). Rozmawiamy o tym, czym jest ból i jakie ma funkcje ewolucyjne, biologiczne, a nawet kulturowe czy społeczne. Prof. Bąbel opowiada o warunkowaniu bólu, uczeniu się reakcji bólowych oraz o modulowaniu receptorów bólowych przez zmienne emocjonalne. Poruszamy także aspekt pamięci i najnowszej książki, której jest współautorem.
Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]

5 snips
Jan 13, 2025 • 1h 19min
Czy jesteśmy skazani na przewlekłe zmęczenie?
Dr Joanna Jurek, ekspertka w dziedzinie biomedycyny, bada wpływ stylu życia na choroby psycho-metaboliczne. W rozmowie omawia zjawisko przewlekłego zmęczenia, podkreślając rolę diety, mikrobioty jelitowej oraz genetyki. Dzieli się wskazówkami na temat naturalnych suplementów, takich jak ashwagandha, które mogą wspierać zdrowie psychiczne. Porusza również znaczenie aktywności fizycznej i radosnych zajęć w walce z chronicznym zmęczeniem oraz zachęca do korzystania z literatury naukowej w codziennym życiu.