Joanna Jurga to badaczka i edukatorka, która projektuje doświadczenia zmysłowe w przestrzeni. W rozmowie porusza wpływ hałasu na zdrowie psychiczne, omawiając jego negatywne konsekwencje w codziennym życiu. Zastanawia się, jak znaleźć równowagę między aktywnością a chwilami spokoju oraz jak stworzyć kojącą przestrzeń w naszym otoczeniu. Podkreśla także znaczenie ciszy i metod relaksacji, które pomagają w radzeniu sobie z przebodźcowaniem oraz promują lepsze samopoczucie.
01:01:55
forum Ask episode
web_stories AI Snips
view_agenda Chapters
menu_book Books
auto_awesome Transcript
info_circle Episode notes
question_answer ANECDOTE
Wrażliwość na hałas po pobycie w ciszy
Joanna Jurga po 4 tygodniach w cichych norweskich górach odczuła napięcie wjeżdżając do Bergen.
Mimo że Bergen jest ciche, bodźce świetlne i ruch uliczny były stresujące.
insights INSIGHT
Szkody biologiczne hałasu
Hałas szkodzi biologicznie, wpływając na układ sercowo-naczyniowy, metaboliczny, hormonalny i nerwowy.
Jest drugim, po smogu, czynnikiem skracającym życie, starzejąc słuch o 10-15 lat.
volunteer_activism ADVICE
Bezpieczeństwo w mieście
Unikaj chodzenia po mieście w słuchawkach wygłuszających.
Nie jeździj rowerem w słuchawkach, to niebezpieczne.
Get the Snipd Podcast app to discover more snips from this episode
W 'Oddechu' James Nestor opisuje, jak ludzie stracili umiejętność oddychania prawidłowo, przechodząc od naturalnego oddychania nosem do chronicznego oddychania ustami. Książka przedstawia badania, które sugerują, że powrót do oddychania nosem może poprawić zdrowie, zmniejszając problemy takie jak bezdech senny, astma i choroby autoimmunologiczne.
Gościnią tego epizodu jest dr Joanna Jurga, badaczka, edukatorka, wykładowczyni akademicka, autorka książek. „Projektuję doświadczenia zmysłowe w przestrzeni. Zajmuję się poczuciem bezpieczeństwa, zarówno w warunkach ziemskich, jak i kosmicznych. Badam działanie ludzkich zmysłów i tworzę rozwiązania dla przebodźcowanych użytkowników, aby otoczenie, w którym funkcjonujemy, było dla nas wspierające sensorycznie. Edukuję zarówno w kwestii projektowania zaangażowanego społecznie jak i roli tworzenia systemów wspierających dobrostan” – mówi o sobie. Rozmawiałyśmy między innymi o hałasie i jego wpływie na szeropokojętą kondycję ludzką. Dlaczego dzisiejsze życie jest tak bardzo zdominowane przez bodźce i czy da się coś z tym zrobić. O roli ciszy, niwelowania chronicznego napływu informacji w umyśle i/lub życiu, ale i w przestrzeni, która nas otacza na poprawę zdrowia. Jak stworzyć swoją bezpieczną, kojącą przestrzeń - w najbliższym środowisku, w mieszkaniu, domu? Dlaczego powinniśmy więcej mówić o nicnierobieniu, zatrzymaniu się, o roli pojawiającego się w życiu dyskomfortu? tego wszystkiego dowiecie się z najnowszego odcinka. Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]