Radio Wnet

Radio Wnet
undefined
Jul 25, 2025 • 26min

Jan Krzysztof Ardanowski: w oczach Tuska rolnicy należą do głupszej części społeczeństwa

Ten rząd nie rozwiązuje problemów rolniczych, stara się je zagadywać - mówi b. minister rolnictwa. 
undefined
Jul 25, 2025 • 39min

Tomasz Wróblewski: neomarksizm jest groźny przede wszystkim dlatego, że dzieli społeczeństwa na plemiona

Wbrew temu, co twierdzą współcześni marksiści; ciągła walka plemion nie prowadzi nas do prawdy, tylko do coraz głębszych podziałów - mówi prezes Warsaw Enterprise Institute. 
undefined
Jul 25, 2025 • 22min

Historia kluczem do wielkiej geopolityki - prof. Arkady Rzegocki

W "Popołudniu Wnet" politolog naświetla temat polskich instytucji historycznych i polityki zagranicznej. Jaśmina Nowak pyta wykładowcę Uniwersytetu Jagiellońskiego o postrzeganie naszego kraju za granicą, także pod kątem sporów o działalność historycznych instytucji w kraju. Jego zdaniem historia jest kluczem do przyciągnięcia uwagi na arenie międzynarodowej:Uważam, że z jednej strony niewystarczająco wykorzystaliśmy ostatnie 35 lat, żeby lepiej przebadać polską historię, żeby mocniej inspirować innych do tego, żeby się Polską interesowali, nie tylko polską historią, ale także polską współczesną. [...] Jeżeli ktoś się zafascynuje historią, to będzie zainteresowany współczesną Polską.Arkady Rzegocki tłumaczy, że spór historyczny o politykę historyczną w państwie możemy przekuć jako siłę. Konieczna do tego jest wspólna wersja wydarzeń i zgoda co do przebiegu zdarzeń z przeszłości:Żeby ta nasza opowieść była spójna, to musi być opowieścią pokazującą, że jednak naród polski, państwo polskie się nie poddało, że zmagało się z dwoma totalitaryzmami i to w takim stopniu, który naprawdę budzi uznanie i podziw u naszych sąsiadów.Politolog omawia tożsamość polskiej dyplomacji w ujęciu geopolitycznym. Jego zdaniem celem władz powinna być wzmożona aktywność w otaczającym nasz kraj regionie. Były ambasador mówi w szczególności o relacjach z państwami Europy Wschodniej:Bardzo istotne jest także rozpoczęcie bliskiej współpracy w najbliższym otoczeniu. [...] Nie tylko Wyszehrad, nie tylko Bukaresztańska dziewiątka, czyli dziewięć państw wschodniej flanki NATO, ale także Trójkąt Lubelski z Litwą i Ukrainą. Innymi słowy, Polska musi być bardzo aktywna w swoim regionie. [...] Jesteśmy aktywni, ale z całą pewnością za mało.- komentuje wykładowca UJ.
undefined
Jul 25, 2025 • 19min

Góra Croagh Patrick i jej znaczenie - Studio Dublin - 25.07.2025 r.

 Audycja „Studio Dublin”  poświęcona jest wyjątkowej irlandzkiej tradycji pielgrzymki na górę Croagh Patrick, odbywającej się co roku w ostatnią niedzielę lipca, znaną jako Reek Sunday. Tomasz Wybranowski  opowiada o duchowym wymiarze tego wydarzenia, które sięga czasów św. Patryka – patrona Irlandii, który według legend spędził na górze 40 dni postu i modlitwy. W audycji usłyszymy także wspomnienia z osobistego pielgrzymowania, trudnych warunków pogodowych i mistycznych przeżyć uczestników. Autor podkreśla, że wędrówka na szczyt jest nie tylko fizycznym wyzwaniem, ale i duchowym doświadczeniem, łączącym ludzi różnych środowisk i profesji. Omawiana jest również niezwykła publikacja „The Croagh Patrick”, będąca fotograficzno-literackim hołdem dla tej tradycji. Książka ukazuje zarówno majestat góry, jak i emocje pielgrzymów dzięki fotografiom Tomasza Szustka i Tomasza Bereski oraz tekstowi ojca Patricka Klaffy. Audycja staje się refleksją nad duchowością, wspólnotą i ponadczasowym znaczeniem miejsc świętych. Całość dopełnia nastrojowa muzyka i modlitwa, nadająca audycji kontemplacyjny ton. 
undefined
Jul 25, 2025 • 60min

Wiesław Helak w Nieregularniku literackim - 06.07.2025 r.

W jaki sposób rzutuje na literaturę pamięć rodzinna? Na ile przeszłość wciąż żyje we współczesności? Czy można chłonąć świat wszystkimi zmysłami? Jak uwolnić się od peerelowskiego zakłamania?  Między innymi na te kwestie odpowiada Wiesław Helak, autor powieści pt. "Kosmopolita". 
undefined
Jul 25, 2025 • 13min

Robert Bagiński: rząd Tuska będzie coraz bardziej szedł w stronę masy upadłościowej

Mamy dziś w Polsce substytut rządu; oni we wszystkich możliwych aspektach są niepoukładani - mówi redaktor portalu innapolityka.pl.
undefined
Jul 25, 2025 • 28min

Łukasz Piebiak: Żurek to cynik, obieca wszystko, pytanie, czy znajdzie "wykidajłów", którzy wykonają robotę?

Były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak przewiduje, że minister sprawiedliwości Waldamar Żurek będzie twórczo rozwijał bezprawną działalność jego poprzednika, Adama Bodnara.
undefined
Jul 25, 2025 • 22min

Andrzej Krajewski: Niemcy chętnie sięgają po argumenty ekologiczne, by blokować inwestycje rozwijające Polskę

Berlin coraz bardziej nerwowo reaguje na próby prowadzenia konkurencji gospodarczej przez sąsiada - zauważa ekspert Warsaw Enterprise Institute. 
undefined
Jul 25, 2025 • 30min

Michał Kołodziejczak: resort rolnictwa musi działać bardziej dynamicznie. Min. Siekierski nie nadążał za wyzwaniami

Ustępujący minister doznał wielu porażek; zwłaszcza podczas negocjacji z Ukrainą; gdzie został ograny - mówi poseł Koalicji Obywatelskiej, b. wiceszef resortu rolnictwa. 
undefined
Jul 25, 2025 • 13min

Ukraina nie przetrwa bez pomocy. „Rosjanie przeszli z blitzkriegu na strategię wyczerpania”

Ukraina nie ma dziś ani zasobów, ani zdolności, by zatrzymać rosyjską ofensywę, a tym bardziej przejść do skutecznej kontrofensywy – ocenia w Poranku Radia Wnet gen. Bogusław Samol. Zdaniem gen. Bogusława Samola, strategiczna inicjatywa na Ukrainie od miesięcy znajduje się po stronie Rosji, mimo braku spektakularnych sukcesów.Rosjanie atakują na całej długości frontu. Największe zagrożenie to dziś Donbas – szczególnie rejon Pokrowska, który Rosjanie próbują okrążyć. Jeśli opanują to miasto, Ukraińcy mogą stracić zdolność manewrowania i zaopatrzenia na tym odcinku– opisuje bieżącą sytuację na froncie generał.„Putin się nie spieszy. Rosja ma czas”Rosjanie wyciągnęli wnioski z 2022 roku. Przeszli z blitzkriegu na strategię wyczerpania – militarnie i państwowo. […] Dziś widzimy systematyczne ataki na infrastrukturę, szkoły, szpitale – chodzi o złamanie morale społeczeństwa– dodał Samol.Putin – jak przypomniał generał – zapowiedział niedawno, że Rosja potrzebuje „jeszcze dwóch miesięcy”, by opanować wszystkie cztery okupowane obwody.Nie wierzę, że zdobędą cały obwód chersoński – na przeszkodzie stoi Dniepr. Ale Pokrowsk leży kilkadziesiąt kilometrów od rzeki – i tam Rosja skupia siły– dodał.Ukraina bez zaplecza i młodych rezerwZaznaczył też, że „Ukraińcy mają problemy kadrowe. W brygadach często tylko 40–50 proc. ukompletowania.Na froncie walczą mężczyźni po czterdziestce. Rosjanie dobrze to wiedzą. Mają rozpoznanie, prowadzą wywiad i działania agenturalne– podkreślił.Generał Samol nie widzi dziś szans na ukraińską kontrofensywę, bo według niego Ukraińcy „nie mają ani środków, ani ludzi.Dobrze, jeśli uda im się zatrzymać Rosjan na Dnieprze. Ale to może być tylko kilkuletnia pauza przed kolejnym uderzeniem– podsumował./ad

The AI-powered Podcast Player

Save insights by tapping your headphones, chat with episodes, discover the best highlights - and more!
App store bannerPlay store banner
Get the app