Agnieszka Bryc, ekspertka ds. Bliskiego Wschodu z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, omówiła kontrowersyjny plan prezydenta Trumpa dotyczący Strefy Gazy. Zasugerował przymusowe przesiedlenie dwóch milionów Palestyńczyków, co wywołało oburzenie wśród wielu. Bryc podkreśla, że może to prowadzić do czystek etnicznych i zbrodni wojennych. Poruszono również reakcje regionu, w tym Iran i Jordanię, oraz wnioski dotyczące amerykańskiej polityki na Bliskim Wschodzie.
45:23
forum Ask episode
web_stories AI Snips
view_agenda Chapters
auto_awesome Transcript
info_circle Episode notes
insights INSIGHT
Propozycja Trumpa
Plan Trumpa, choć szokujący, może być próbą rozwiązania problemu Gazy.
Propozycja ta upraszcza sytuację, oferując wizję lepszego życia dla Palestyńczyków gdzie indziej.
insights INSIGHT
Reakcja Netanyahu
Netanyahu może być zaskoczony propozycją Trumpa, ale na pewno zadowolony.
Wsparcie Trumpa wzmacnia pozycję Netanyahu w Izraelu.
insights INSIGHT
Sukces Netanyahu
Powrót Netanyahu z Waszyngtonu ze wsparciem Trumpa to sukces polityczny.
To wzmacnia jego pozycję w koalicji i przed ewentualnymi wyborami.
Get the Snipd Podcast app to discover more snips from this episode
Przymusowe przesiedlenie dwóch milionów Palestyńczyków do Jordanii i Egiptu oraz amerykańska kontrola nad Strefą Gazy, która w przyszłości miałaby się stać „riwierą Bliskiego Wschodu”. Takie pomysły ogłosił prezydent USA Donald Trump po wczorajszym spotkaniu z Benjaminem Netanjahu. Według niego Palestyńczycy wracają do ruin Gazy tylko dlatego, że nie mają alternatywy, a gdzie indziej mogliby żyć „w pokoju i harmonii”. Premier Izraela ostrożnie chwali pomysł Trumpa, odrzucają go Hamas i państwa arabskie, Palestyńczycy przypominają, że Strefa Gazy jest ich ojczyzną. A wielu ekspertów prawa międzynarodowego uważa, że amerykański prezydent wzywa do czystek etnicznych, czyli do zbrodni wojennej. W tych dniach ważą się też losy zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem, trwa również izraelska operacja wojskowa na Zachodnim Brzegu Jordanu.
Jak poważne są zamiary Trumpa? Czy da się je zrealizować? Jak na wygnanie Palestyńczyków i obecność wojsk USA zareagowałby region, w tym Iran i jego sojusznicy? Czy wracamy do epoki, w której o granicach na Bliskim Wschodzie – i nie tylko tu – decydowały zachodnie potęgi?