Jerzy Haszczyński, dziennikarz Rzeczpospolitej i ekspert w sprawach międzynarodowych, omawia rozejm między Izraelem a Iranem po ostatnich atakach. Analizuje wpływ prezydenta Trumpa na obie strony konfliktu oraz rosnącą presję na Netanyahu w kwestii porozumienia z Hamasem. Haszczyński zastanawia się, czy irański program nuklearny został rzeczywiście zniszczony, a także komentuje wyzwania dla dziennikarstwa w dobie mediów społecznościowych i jego rolę w obliczu zmieniającej się polityki.
42:46
forum Ask episode
web_stories AI Snips
view_agenda Chapters
menu_book Books
auto_awesome Transcript
info_circle Episode notes
insights INSIGHT
Niepełne zniszczenie programu nuklearnego Iranu
Atak USA na obiekty nuklearne Iranu opóźnił irański program o kilka miesięcy, ale go nie zniszczył.
Trump ogłosił zakończenie wojny, lecz ignoruje raporty własnych służb wywiadowczych.
insights INSIGHT
Trwałość reżimu w Iranie
Iran to system oparty na dekadach utrwalonych struktur wojskowo-politycznych.
Rewolucja czy zmiana władzy byłyby trudne bez zaangażowania dużych sił lądowych, trwają też przygotowania do następstwa Chameiniego.
insights INSIGHT
Dwoistość polityki Netanjahu i problem Gazy
Izrael pod rządami Netanjahu odniósł sukces polityczny i militarny, jednocześnie pozostaje krytykowany za sytuację w Strefie Gazy.
Problem humanitarny w Gazie jest skomplikowany i sterowany także przez grupy ekstremistyczne powiązane z ISIS.
Get the Snipd Podcast app to discover more snips from this episode
Od wtorku utrzymuje się rozejm między Izraelem a Iranem. Po niedzielnym zbombardowaniu przez Amerykanów obiektów nuklearnych Iranu i irańskim ataku na bazę amerykańską w Katarze, prezydent Trump wezwał obie strony do wstrzymania działań. Po wtorkowej wymianie ostrzałów i interwencji Trumpa, w której oskarżył on obie strony o łamanie rozejmu – zwłaszcza w otwarty sposób skrytykował Izrael – do dziś rana obie strony powstrzymywały się przed wznowieniem ataków. Prezydent Trump ogłosił koniec wojny 12-dniowej i stwierdził, że Iran nigdy nie odbuduje swojego programu nuklearnego. Jednak według źródeł w Pentagonie, cytowanych przez amerykańskie media, uderzenie nie zniszczyło irańskiego programu – co najwyżej odsunęło go w czasie o kilka miesięcy.
W Izraelu rośnie presja na premiera Netanjahu, aby zawarł porozumienie z Hamasem i doprowadził do wypuszczenia pozostających w niewoli zakładników.
W Iranie władze zaostrzają inwigilację przeciwników politycznych po spektakularnej porażce służb w związku z izraelskim atakiem sprzed dwóch tygodni. Czy reżim w Iranie przetrwa? Czy program nuklearny tego kraju jest kompletnie zniszczony – jak twierdzą Trump i Netanjahu – czy też kraj jest w stanie kontynuować wzbogacanie uranu? Prezydent Trump wychodzi z tej konfrontacji wzmocniony – jak to wykorzysta na Bliskim Wschodzie i w stosunkach z sojusznikami?