AI-powered
podcast player
Listen to all your favourite podcasts with AI-powered features
W tym odcinku Raportu o książkach będziemy nad morzem, a dokładnie nad Morzem Irlandzkim, gdzie mieszka Anne Enright – nagrodzona Bookerem irlandzka pisarka, autorka wydanej niedawno w polskim tłumaczeniu powieści „Strzyżyk woleoczko”.
Od spotkania z Anne Enright w jej domu nad Zatoką Dublińską, rozpoczynamy CYKL IRLANDZKI – czyli serię odcinków poświęconych literaturze irlandzkiej, które powstały w Dublinie, w okolicach Dublina i w Belfaście.
W kolejnych tygodniach zaproszę Państwa na spotkanie także z Paulem Lynchem, autorem zeszłorocznego Bookera, czyli „Pieśni proroczej”. W listopadzie będziemy w Belfaście, mieście „Kłopotów” - jak nazywany jest krwawy konflikt w Irlandii Północnej. O tym pełnym przemocy rozdziale historii północnoirlandzkiej opowiada „Mleczarz” Anny Burns, która w 2018 roku była pierwszą północnoirlandzką pisarką nagrodzoną Bookerem.
Dziś „Strzyżyk woleoczko” Anne Enright – opowieść o sile poezji — nie zawsze życiodajnej, czasem bardzo destrukcyjnej. O trzech pokoleniach irlandzkich kobiet – ich niewidzialności, milczeniu, ich walce z irlandzkimi mitami i demonami.
Z Anne Enright rozmawiamy też o morzu i jego obecności w irlandzkiej literaturze, o Jamesie Joyce'ie i wielkich irlandzkich poetach, o tym, czym byłoby życie bez poezji i dlaczego miłość romantyczna może być niebezpieczną pułapką.
Proszę koniecznie posłuchać tego odcinka Raportu o książkach do samego końca, bo tam czeka na Państwa niespodzianka. Żeby jednak wszystkiego nie zdradzać, od razu zadam tylko pytanie – czy można przeczytać „Ulissesa” Jamesa Joyca ponad 90 razy i nadal odkrywać w tej powieści nowe miejsca?
Prowadzenie: Agata Kasprolewicz
Gość: Anne Enright
Powieść "Strzyżyk woleoczko" Anne Enright ukazała się w tłumaczeniu Kai Gucio i Piotra Siemiona nakładem Wydawnictwa Filtry.