Gościem jest Michał Choiński, autor książki o "The New Yorker" i ekspert w historii amerykańskiej kultury. Rozmawia o stuleciu tygodnika, który miał ogromny wpływ na społeczeństwo. Choiński przybliża, jak pismo konkurowało z innymi magazynami, mimo że zostało założone przez przyjezdnych. Eksploruje kulturowe aspekty reportażu o Hiroszimie, który zrewolucjonizował dziennikarstwo, oraz kontrowersje związane z jego treściami. Zastanawia się też nad kondycją mediów w obliczu kryzysu społecznego w Nowym Jorku.
01:13:10
forum Ask episode
web_stories AI Snips
view_agenda Chapters
menu_book Books
auto_awesome Transcript
info_circle Episode notes
question_answer ANECDOTE
Harold Ross i Nowy Jork
Harold Ross, założyciel „New Yorkera”, pochodził z Kolorado.
Chciał stworzyć pismo dla nowojorczyków, mimo że sam nim nie był.
insights INSIGHT
Mit nowojorski
Większość twórców „New Yorkera” nie była rodowitymi nowojorczykami.
Pokazuje to paradoks mitu nowojorskiego, kreowanego przez osoby z zewnątrz.
question_answer ANECDOTE
Blokada twórcza Mitchella
Joseph Mitchell, dziennikarz „New Yorkera”, cierpiał na długotrwałą blokadę twórczą.
Mimo to, redakcja utrzymywała go przez lata, choć nic nie publikował.
Get the Snipd Podcast app to discover more snips from this episode
Published in 1922, 'Ulysses' is a groundbreaking work of modernist literature. The novel explores the inner and outer lives of its characters through a variety of stylistic innovations, including stream-of-consciousness narration and multiple literary styles. It parallels Homer's 'The Odyssey' with Leopold Bloom as Ulysses, Stephen Dedalus as Telemachus, and Molly Bloom as Penelope. The book delves into themes such as antisemitism, human sexuality, British rule in Ireland, Catholicism, and Irish nationalism, all set against the backdrop of early 20th-century Dublin. Joyce's experimental prose, rich characterization, and broad humor have made 'Ulysses' one of the greatest literary works of the 20th century[2][4][5].
Zabić drozda
Harper Lee
The story takes place in the fictional town of Maycomb, Alabama, during the Great Depression. It follows Scout Finch and her brother Jem as they navigate the complexities of racial tensions and small-town life. Their father, Atticus Finch, a morally upright lawyer, defends a black man falsely accused of raping a white woman, highlighting the deep-seated racial prejudices of the community. The novel is renowned for its exploration of courage, compassion, and the importance of understanding different perspectives.
About Town
About Town
Ben Jagoda
The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę
The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę
Michał Choiński
Eichmann w Jerozolimie
Hannah Arendt
Książka Hannah Arendt opisuje dramatyczne wydarzenia procesu Adolfa Eichmanna, który był odpowiedzialny za realizację 'ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej'. Arendt przedstawia Eichmanna nie jako potwora, lecz jako przeciętnego urzędnika, który wypełniał rozkazy bez głębszego rozważania ich etycznych implikacji. Książka jest zarówno klasycznym reportażem sądowym, jak i esejem o mechanizmach państwa totalitarnego i mentalności jego twórców. Autorka podnosi także kwestie moralne i polityczne związane z procesem, w tym prawo Izraela do osądzenia Eichmanna i wpływ polityczny na przebieg procesu.
21 lutego nowojorczycy będą świętować 100. urodziny jednej z ikon swojego miasta. Tym razem nie chodzi o żaden ze słynnych wieżowców, mostów czy hoteli, ale o pismo. Tygodnik „Nowojorczyk”, „The New Yorker”, wbrew nazwie od samego początku czytany był przez Amerykanów w całym kraju, a z czasem przez odbiorców na całym świecie. Dziś pismo pierwotnie przeznaczone dla wszystkich tych, którzy chcieli się poczuć nowojorczykami, ma ponad 1,2 miliona egzemplarzy nakładu. Wesprzyjcie nas na ➡︎ https://patronite.pl/podkastamerykanski W jakich okolicznościach powstało i czym miało konkurować z innymi magazynami zakładanymi w tym czasie – jak „Life” czy „Vanity Fair” – lub już uznanymi markami – jak „New York Times”? Pytanie tym bardziej zasadne, że „Nowojorczyka” nie założyli nowojorczycy, lecz przyjezdni prowincjusze. To zresztą nie jedyny paradoks związany z historią gazety.Z jednej strony tygodnik niemal kompletnie ignorował tak przełomowe wydarzenia jak wielki kryzys i jego konsekwencje, a z drugiej potrafił przeorać świadomość tysięcy swoich czytelników, publikując potężny reportaż pokazujący skutki wybuchu bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę. Z jednej strony szczycił się i szczyci swoim przywiązaniem do drobiazgowej weryfikacji faktów, z drugiej najsłynniejszym opublikowanym w gazecie reportażom zarzucono właśnie naginanie faktów. Z jednej strony miał mierzyć tętno miasta, z drugiej w latach 70. kiedy miasto bankrutowało, a poziom przestępczości bił kolejne rekordy, gazeta przeżywała swój złoty okres. Ale już w latach 80. przyszedł poważny kryzys. Wówczas tygodnik musiał walczyć o reklamodawców z telewizją, potem z mediami internetowymi oferującymi darmowe treści. Dla większości gazet w USA ten kryzys trwa do dziś. Zaufanie do mediów spada, lokalne gazety zamykają się w takim tempie jak puby w Anglii, a tysiące dziennikarzy co roku tracą pracę. Jak z tymi wyzwaniami radzi sobie „Nowojorczyk”? O tym wszystkim rozmawiamy z Michałem Choińskim, autorem książki „The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”.