Marcin Żyła opowiada o sytuacji w Kurdystanie po ofensywie Państwa Islamskiego. Michał Bogusz analizuje autonomię Hong Kongu i zamieszki na Tajwanie, zastanawiając się, czy są one na rękę Chinom. Omawiana jest także cenzura i brak demokracji w tych regionach.
Kurdystan umocnił autonomię po ofensywie ISIS, symbolizując rosnącą stabilność regionu.
Autonomia Hongkongu staje się fikcją z powodu restrykcji na wolność słowa i zgromadzeń.
Deep dives
10 lat po inwazji ISIS
Dziesięć lat po ofensywie ISIS w Iraku, skutkującej powstaniem państwa islamskiego i ogromnym zamieszeniem politycznym, iracki Kurdystan umocnił autonomię. Pomimo pozostawania częścią Iraku, region samodzielnie rządzi się. Irbil, stolica Kurdystanu, przeżywa boom budowlany, lśniąc nowoczesnością, w przeciwieństwie do zniszczonego Mosul. Mimo wyzwań, Infirmello nieporuszenie, co symbolizuje rosnącą stabilność Kurdystanu.
Irbil a Mosul
Irbil i Mosul, oddalone o 80 km, różnią się dramatycznie. Mosul, symbol tragedii islamskiego państwa, odzyskuje pośród ruin stopniową poprawę. W Irbilu, przyjmującym uchodźców, życie toczy się normalnie. Jednak, sprzeczności granicy irackiej iracko-kurdyjskiej obrazują istniejące wyzwania i złożoność sytuacji regionu.
Obozy uchodźców w Iraku
Obóz Hassan Shan, położony na irackiej granicy, jest miejscem internowania osób poszukiwanych za związki z ISIS. Kobiety, wdowy po członkach ISIS, oraz dzieci żyją w warunkach ograniczonego dostępu do służby zdrowia. Polska misja medyczna wspiera te społeczności, choć wsparcie Polski wkrótce ma się zakończyć.
Autonomia Hongkongu
Policja w Hongkongu aresztowała artystę za symboliczną próbę upamiętnienia masakry na placu Tiananmen. Autonomia Hongkongu staje się fikcją, a restrykcje na wolność słowa i zgromadzeń zwiększają się. Podobne zamieszki jak na Tajwanie, gdzie opozycja atakuje prezydenta, pogłębiają autorytarne tendencje i ograniczenia praw obywatelskich.
Dziesięć lat temu Państwo Islamskie rozpoczęło ofensywę w Iraku. Jej skutkiem była tragedia milionów ludzi, powstanie kalifatu i ogromne zamieszanie polityczne w regionie Bliskiego Wschodu. Jak po tej dekadzie radzi sobie Kurdystan, region Iraku, którego żołnierze stanęli wówczas na pierwszej linii walki z islamistami z ISIS? Raport dziś w irackim Kurdystanie.
Relacja z Kurdystanu: Marcin Żyła
Chiny i Tajwan
Artysta uliczny w Hong Kongu aresztowany za symboliczną próbę upamiętnienia 35. rocznicy masakry na placu Tiananmen, kiedy chińska armia krwawo zdławiła demokratyczny protest. Czy autonomia Hong Kongu jest dziś już tylko fikcją?
Zamieszki również na Tajwanie, gdzie opozycja atakuje prezydenta. Dlaczego jest to na rękę Chinom?