Polska planuje aktywnie uczestniczyć w rozmowach pokojowych między Ukrainą a Rosją, które mogą rozpocząć się tej zimy.
Izrael przeprowadził intensywne ataki na cele w Syrii, co zbiega się z rosnącą kontrolą Turcji w regionie.
Deep dives
Rozmowy pokojowe między Ukrainą a Rosją
Rozmowy pokojowe między Ukrainą a Rosją mogą rozpocząć się jeszcze tej zimy, co zostało potwierdzone przez polskiego premiera Donalda Tuska. Polska ma zamiar aktywnie uczestniczyć w tych negocjacjach, a Tusk planuje przeprowadzenie rozmów z zachodnimi przywódcami w celu ukształtowania rozmów według własnych interesów. Zełenski, przewidując możliwość negocjacji, zadeklarował gotowość do terytorialnych ustępstw, jednak tylko w zamian za gwarancje bezpieczeństwa i perspektywę członkostwa Ukrainy w NATO. Spotkanie grupy kontaktowej z ukraińskimi sojusznikami ma na celu wzmacnianie potencjału przed dalszymi działaniami w konflikcie lub negocjacjami z Rosją.
Izrael i Turcja w konflikcie syryjskim
Izrael przeprowadził 300 ataków lotniczych na cele w Syrii, w tym zniszczył syryjską marynarkę wojenną, według doniesień izraelskiego ministra obrony. Te działania miały miejsce na tle intensyfikacji bombardowań przez Turcję, która wspierała rebeliantów w walce z kurdyjskimi siłami w północnej Syrii. Napotkaną przez Turcję opozycję w postaci syryjskich sił demokratycznych skutecznie pokonano w mieście Manbij, co podkreśla rosnącą kontrolę Turcji w regionie. Obydwa kraje wykonują swoje operacje w kontekście zaostrzonej sytuacji politycznej w Syrii, co budzi obawy społeczności międzynarodowej.
Unia Europejska i współpraca obronna
Komisja Europejska chce wzmocnić niezależność Europejskiego przemysłu obronnego od Stanów Zjednoczonych, co wymaga gruntownej przebudowy sektora zbrojeniowego. Nowy komisarz ds. obrony, Andrius Kubilus, zauważa istotną potrzebę współpracy transatlantyckiej, szczególnie w kontekście rosnących zagrożeń ze strony autorytarnych państw. Kluczowym celem jest zwiększenie produkcji wojskowej w Europie, aby ograniczyć zależność od zewnętrznych dostaw. Oczekiwane zmiany wiążą się z większymi inwestycjami oraz dążeniem do równości w dostępie do rynku zbrojeniowego w UE.
(1:15) Rozmowy pokojowe między Ukrainą i Rosją mogą rozpocząć się jeszcze tej zimy. Polska zamierza wziąć w nich aktywny udział
(2:51) Izrael w ciągu kilku dni przeprowadził trzysta ataków na cele na terytorium Syrii. Turcja prowadzi bombardowania syryjskich miejscowości kontrolowanych przez Kurdów
(5:08) Wielka Brytania w przyszłym roku zamierza ponownie zbliżyć się do Unii Europejskiej
(7:01) Chiny przeprowadziły największe od dziesięcioleci manewry wokół Tajwanu
(8:32) Komisja Europejska chce zmniejszyć zależność od przemysłu zbrojeniowego Stanów Zjednoczonych
Informacje przygotował Maurycy Mietelski. Nadzór redakcyjny – Igor Janke. Czyta Michał Ziomek.
Zachęcam do dołączenia do grona patronów Układu Otwartego. Jako patron, otrzymasz dostęp do grupy dyskusyjnej na Discordzie i specjalnych materiałów dla Patronów, a także newslettera z najciekawszymi artykułami z całego tygodnia. Układ Otwarty tworzy społeczność, w której możesz dzielić się swoimi myślami i pomysłami z osobami o podobnych zainteresowaniach. Państwa wsparcie pomoże kanałowi się rozwijać i tworzyć jeszcze lepsze treści.