
Finance or Fur-baby First?
She's On The Money
00:00
How to Save Money on Food
If you're a single person, this is probably more ideal if you're buying for yourself. Take advantage of those ready to eat meals either in the frozen section. You can get like a $4 lasagna. Audi has good frozen meals and very, very cheap. If you want to create the exact same meal from scratch, it's going to cost you so much money. So don't feel bad if you have to do it expensive to make. Totally. Just buying mints in your lasagna, bam, $10 already. And I don't know who you are, but those meals don't usually fill me to the brim. It's still only eight bucks for two serves
Transcript
Play full episode