Explain It to Me cover image

Insulin is for the world

Explain It to Me

00:00

The Cost of Insulin

The cost of insulin is somewhere per mile between like $2 and $6. Over the last 20 years or so there's one insulin product that's seen its price increase by 1000% from 1999 to 2019. There are some kinds of insulin now that cost as much as $300 per dose at the wholesaler level. But, you know, the price for these drugs is generally orders of magnitude more expensive than the production cost.

Play episode from 20:18
Transcript

The AI-powered Podcast Player

Save insights by tapping your headphones, chat with episodes, discover the best highlights - and more!
App store bannerPlay store banner
Get the app